• 100 milionów lat!

    Co najmniej tyle pszczoły żyją na Ziemi. Pochodzą więc z czasów, kiedy na Ziemi królowały jeszcze dinozaury. Odnaleziono aż tak stare bursztyny z zatopionymi w nich pasiastymi owadami. Wśród pszczół występują osobniki matka, trutnie i robotnice.

    czytaj więcej

    trzy-slowa-o-pszczolach,88.html

Trzy słowa o pszczołach

100 milionów lat! Co najmniej tyle pszczoły żyją na Ziemi. Pochodzą więc z czasów, kiedy na Ziemi królowały jeszcze dinozaury. Odnaleziono aż tak stare bursztyny z zatopionymi w nich pasiastymi owadami. Wśród pszczół występują osobniki matka, trutnie i robotnice. Dorosłe pszczoły robotnice mierzą od 12-15 mm i ważą 1/10 grama.

Ciało pszczoły składa się z głowy, tułowia, odwłoka, 2 par skrzydeł i 3 par nóg zwanych odnóżami. Pszczoła w locie uderza skrzydłami aż 230 razy na sekundę i porusza się z prędkością koło 30 km/godz. Odwłok pszczoły robotnicy zawiera żądło połączone z woreczkiem jadu, które jest orężem w przypadku obrony lub czasami ataku.

Rodzina pszczela to grupa kilkudziesięciu tysięcy pszczół mieszkających razem i spokrewnionych ze sobą. Głową rodziny pszczelej jest matka pszczela- królowa , od której wszystko zależy. Jej rolą jest głównie składanie jajeczek. Najcięższe życie w rodzinie mają robotnice- muszą wykarmić potomstwo, utrzymać czystość i porządek w ulu, zbierać nektar i pyłek, budować plastry oraz strzec całego dobytku. Robotnice przychodzące na świat wiosną żyją krótko od 5-7 tygodni, rodzące się pod koniec lata przeżywają całą zimę by na wiosnę wychować nowe pokolenie. Lżejsze życie mają samce czyli trutnie. Nie pracują, nie zbierają pożywienia a nawet są karmione przez robotnice. Ich jedynym zadaniem jest zapłodnić matkę, czyli zostać ojcem nowych pszczół. Niestety trutnie, którym się to uda natychmiast umierają, ale jesienią są wyrzucane z ula i giną z głodu.

Pszczołom zawdzięczamy nie tylko miód, ale też wiele innych pyszności. Bez ich pomocy jako zapylaczy wiele roślin nie mogłoby wydawać nasion i owoców.

Obliczono, że aby wytworzyć 1 kg miodu pszczoły muszą odwiedzić kilka milionów kwiatów przelatując w tym czasie około 150 tys. km. Robotnica w swym wolu przenosi ilość nektaru równą połowie jej własnej wagi.